Bye Bye 2023 - ​czas ​na małe podsumowanie!

 
Podjęliśmy się wielu wyzwań i musimy Wam przyznać, że z roku na rok zwiększa się liczba akcji, projektów i zleceń, które realizujemy. Ten wzmożony rozwój naszej organizacji to zasługa fantastycznych ludzi, którzy nas otaczają 🤩
Nauczyliśmy się sporo nowych rzeczy,​ przekazaliśmy wartościową wiedzę, nawiązaliśmy mnóstwo ​nowych ważnych ​dla nas kontaktów i zrealizowaliśmy szereg inicjatyw.
Działo się
 • Zorganizowaliśmy pierwsze w historii #PoznańskieTargiWolontariatu , w trakcie których swoje wolontariackie oferty zaprezentowały 24 organizacje pozarządowe i instytucje działające na terenie Poznania.
 • Przeszkoliliśmy ponad 350 wolontariuszy i wolontariuszek oraz blisko 50 organizacji pozarządowych w ramach projektów #akademiawolontariatu edycja 2022/2023 oraz edycja 2023/2024. Oprócz warsztatów w Wielkopolsce wybraliśmy się też na teren województwa: śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.
 • Zorganizowaliśmy 20 bezpłatnych warsztatów i webinarów oraz 4 spotkania integracyjne dla poznańskich wolontariuszy i wolontariuszek, 1 szkolenie dla NGO oraz Poznański Tydzień Wolontariatu w ramach #PoznańskaAkademiaWolontariatu.
 • Zrealizowaliśmy program regrantingowy rozwijający wolontariat w poznańskich organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych. Łącznie pula środków na regranting wyniosła 60 000 zł, a granty otrzymało 20 najciekawszych projektów w Poznaniu. W ramach projektu realizowaliśmy również szerokie działania promocyjne, informacyjne, doradcze i szkoleniowe. #WolontariatdoPoznania
 • Nasza ekipa wolontariuszy i wolontariuszek – #druzynaCREO zasiliła sporo akcji i inicjatyw wolontariackich, m.in. w XII Biegu na TAK Stowarzyszenia na TAK, zajęciach aktywnej rehabilitacji Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, treningach piłkarskich Warta Poznań Blind Football i wiele wiele więcej!
 • Kolejny rok w ramach projektu Wolontariat Łączy Pokolenia w Poznaniu pomagaliśmy rozwijać działalność wolontariacką w poznańskich DPS. Zorganizowaliśmy cykl warsztatów dla koordynatorów wolontariatu oraz wolontariuszy i wolontariuszek. Łączanie w wolontariat w DPS zaangażowało sie ponad 70 wolontariuszy indywidualnych i zespołowych!
 • Po raz 17 zagraliśmy z #wośp kończąc Wielki Finał z wynikiem ponad 67 tysięcy złotych. Rozpoczęliśmy też przygotowania do kolejnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 • Zachęcaliśmy Poznaniaków i Poznanianki do większej aktywności wolontariackiej w trakcie Poznańskiego Targu Dobra 
 • W ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza zamknęliśmy komputery i sami udaliśmy się w teren. Chwyciliśmy pędzle w dłoń i odświeżyliśmy siedzibę stowarzyszenia Zupa na Głównym. To była już druga edycja akcji Wolontariackiej Supermoce realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum PISOP i NIWA
 • Przyswoiliśmy sporo wartościowej wiedzy w tematyce wolontariatu w ramach dwóch tygodniowych szkoleń #WOWwNGO
 • Po raz kolejny zorganizowaliśmy plenerowy integracyjny event Trening bez Barier. Tym razem wspierali nas: Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Warta Poznań Blind Football Poznań, Klub na Fali oraz Miasto Poznań
 • Wybraliśmy się na wizytę studyjną do Wrocławia, by wymienić dobre praktyki wolontariackie z innymi organizacjami.
 • Przyznaliśmy również 4 mini granty dla naszych wolontariuszy i wolontariuszek! Wsparli przepiękne inicjatywy społeczne 
 • Rozwijaliśmy współpracę z biznesem realizując akcje wolontariatu pracowniczego, m.in.
- akcję #secretgarden #tajemniczyogród we współpracy z #abslpoland kiedy to podczas 4 dni zaangażowaliśmy wspólnie 60 wolontariuszy i wolontariuszek z 8 firm, by upiększyć zielony teren DPS Konarskiego i sprawić sporą radość seniorom i seniorkom. #ABSL #FranklinTempleton #Haleon #RockwoolGBS #NextTechnology #ADM #Carlsberg #MieleGlobalServices #MAN
- akcję z firmą #SIIPoznań kiedy wraz z wolontariuszami i wolontariuszkami pracowniczymi spędziliśmy trochę czasu z mieszkankami DPS Niedziałkowskiego. Efektem było sporo wartościowego międzypokoleniowego czasu i nowe nasadzenia na świeżo pomalowanym tarasie.
 
 • Kontynuowalismy realizację projektu regrantingowego na wzmacnianie działalności poradniczej. W ramach przedsięwzięcia wsparcie w postaci grantów otrzymało aż 60 organizacji poradniczych z 3 województw: wielkopolskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego. Łącznie rozdysponowaliśmy aż 300 000 zł! Poza tym zrealizowaliśmy w ramach projektu cykl 10 webinarów oraz szereg spotkań informacyjnych, doradczych i mentoringowych! #działamydoradzamy
 • W blisko 140 szkołach i przedszkolach z Poznania i Wielkopolski rozwijaliśmy zaangażowanie społeczne i obywatelskie dzieci i młodzieży! Programy: #działaMY #wielkoduchy #wolontariatZklasą w ramach 11 projektów: #działamydlaklimatu #działaMYwPoznaniu #działaMYwWielkopolsce #właczaMYzerowaste #działaMYdlaDostępności #odSBOdoPBO #szacun #wolin3 #wolontariatŁączyPokoleniaWielkopolska #wKrainieDeszczowców #WzK
 • Realizowaliśmy następujące szkolne zajęcia: Szkolny Budżet Obywatelski, praktyczne warsztaty w tematyce starości, praktyczne warsztaty w tematyce niepełnosprawności, dostępność i uniwersalne projektowanie, debaty oksfordzkie, tworzenie kampanii społecznych, tworzenie własnych projektów i akcji społecznych, ekologia, ochrona klimatu, zagospodarowanie wód opadowych, promocja działań w samorządach uczniowskich, aktywność społeczno-obywatelska w mieście Poznań oraz samorządach terytorialnych.
 • Przygotowywaliśmy 40 uczniów i uczennic oraz 16 nauczycieli i nauczycielek do Funduszu Samorządów Uczniowskich. #fsu
 • Zorganizowaliśmy stacjonarną konferencję DziałaMY dla Klimatu, na której gościliśmy ponad 100 uczestników i uczestniczek.
 • Włączyliśmy w działania blisko 2000 uczniów i uczennic ze 140 szkół, a efektem było ponad ponad 200 akcji i kampanii społecznych) oraz 68 szkolnych budżetów obywatelskich! W głosowaniu szkolnych budżetów obywatelskich wzięło udział blisko 20 000 uczniów i uczennic!
 • Wywołaliśmy uśmiechy ponad 100 seniorek i seniorów z 4 Poznańskich Domów Pomocy Społecznej: realizując projekt #innowacjewDPS: z goglami VR #seniorwświecieVR , spotkania z alpakami i dogoterapia #zwierzakiprawdziwymiprzyjaciolmiseniorow oraz warsztaty z hortiterapii #zielonomi
 • #klubstarszaka działał pełną parą przez cały rok spotykając się regularnie na zajęciach. Łącznie zrealizowaliśmy blisko 40 spotkań. Na świątecznym podsumowaniu zjawiło się prawie 30 seniorów i seniorek!
 • Kontynuowaliśmy projekt wsparcia osób z niepełnosprawnościami z Ukrainy dzięki wsparciu finansowemu firmy Franklin Templeton. W 2023 mogliśmy udzielić pomocy sprzętowej 55 potrzebującym.
 
 • Otrzymaliśmy kilka nagród i wyróżnień, m.in. 2 miejsce dla naszego eventu Trening Bez Barier w konkursie Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami organizowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, wyróżnienie za wspomniany event na Gali Działania Godne Uwagi oraz wyróżnienie dla naszego innowacyjnego projektu Senior w świecie VR!
 • Promowaliśmy nasze działania w Kielcach - na II Ogólnopolskich Targach Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO #targikielce
 • Dbaliśmy również o międzynarodowy rozwój naszej organizacji po raz kolejny współdziałając ze Stowarzyszeniem Ecologist without Borders (słow. Ekologi brez meja) ze Słowenii oraz Norsensus Mediaforum z Norwegii.
Ponadto:
 • Nasz biurowy zespół powiększył się o kolejną fantastyczną osobę - Agnieszkę. Powoli przestajemy się mieścić w naszym biurze na Jeżycach ;)
 • Wybraliśmy się na wizytę studyjną do naszych partnerów z Norwegii i Słowenii.
 • Hulają pełną parą już dwie strony internetowe - www.centrumcreo.pl oraz www.wolontariat.poznan.pl
 • Braliśmy regularny udział w spotkaniach Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Równości, ds. Niepełnosprawności, KDO przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych, KDO Edukacji oraz Grupie Roboczej ds. Wolontariatu.

Dziękujemy naszym Grantodawcom za współpracę: Miasto Poznań, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Narodowy Instytut Wolności, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Gabinet Prezydenta Miasta Poznania, Franklin Templeton, AQUANET SA, Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Za wsparcie dziękujemy naszym Darczyńcom, Wolontariuszom i Wolontariuszkom, Trenerom i Trenerkom, i wszystkim wspierającym nasze działania. Dziękujemy, że jesteście i motywujecie nas do działania.
 
A tymczasem - witaj 2024 Przed nami kolejne wyzwania - zapewniamy, że będzie się działo, a pomysłów nam nie brakuje.
 
Dziękujemy, że byliście z nami!
Zespół CREO