„Senior w świecie VR” to tytuł naszego projektu innowacyjnego zgłoszonego do testowania w ramach Innowacji Społecznych Inkubatora Wielkich Jutra Dostępność Plus.

Projekt został stworzony na bazie doświadczeń CREO w realizacji projektów na rzecz osób zależnych zamieszkujących Domy Pomocy Społecznej. Głównym założeniem innowacji jest wdrożenie modelu zajęć w wirtualnej rzeczywistości przy użyciu gogli VR, a tym samym, poprzez tę technologię, stworzenie zupełnie nowej jakości prowadzenia unikalnych, wartościowych i idących z duchem czasu zajęć terapeutycznych dla osób starszych, w tym mieszkańców DPS.

Budowanie pozytywnych zmian

Starsza kobieta trzyma w dłoniach okulary VR.

Warsztaty z wykorzystaniem gogli VR niosą ze sobą wpływ terapeutyczny, a rzeczywistość wirtualna staje się użytecznym narzędziem do wprowadzania pozytywnych zmian dla wielu osób, w tym osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Badania wykazują, że rzeczywistość wirtualna może pomóc osobom starszym z radzeniem sobie z różnorodnymi problemami zdrowia psychicznego.

Rzeczywistość wirtualna ma moc, aby dać seniorom swobodę odkrywania miejsc, które, z różnych przyczyn, nie są dla nich już dostępne lub też powrotu do tych, które chcieliby ponownie zobaczyć, a nie mają takiej możliwości. Nie można zapominać także o aspekcie edukacyjnym poprzez przybliżenie nowoczesnych technologii osobom w starszym wieku i zwyczajnie zapewnieniu radości tej grupie poprzez świetną zabawę w wirtualnej rzeczywistości.

 

Kolaż trzech zdjęć. Na nich uśmiechnięta para seniorów: kobiety, która siedzi na wózku i mężczyzny. Seniorzy kolejno ubierają okulary VR, przytulają się do siebie, szeroko się uśmiechając.

Możliwość przybliżenia nowoczesnej technologii dla specyficznej grupy jaką są seniorzy i osoby z niepełnosprawnością, np. zamieszkujące DPS, pozwoliło na wprowadzenie swoistego powiewu świeżości w miejsca, które, z różnych przyczyn – głównie finansowych, nie mogą realizować tego typu zajęć. Ważnym aspektem naszej innowacji jest możliwość indywidualizacji zajęć, biorąc pod uwagę możliwości, potrzeby i zainteresowania odbiorców projektu. Chcieliśmy, aby wprowadzane zajęcia były dostępne dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej, czy umysłowej. To niezwykle ważny aspekt, by osoba w każdym wieku, niezależnie od swojego stanu zdrowia, mogła pozostać aktywna.

Warto w tym miejscu zacytować niektóre z wypowiedzi seniorek biorących udział w projekcie:
  • „To niesamowite, widzi się świat za jednym pstryknięciem“
  • „Mogłam (...) rozwijać swoją wyobraźnię i spełniać marzenia“
  • „Chciałabym z nich (gogli VR – przyp. autorów) dalej korzystać. Lubię oglądać to co już przeżyłam i wspominać“
  • „To wspaniała rzecz. Można zobaczyć coś, czego się w życiu nie widziało. Jakbym tam była!“
  • „Mogłam poznać inne gatunki zwierząt, podróżować po Polsce, odwiedzić nowe miejsca i obserwować przyrodę“
  • „Czułam radość w trakcie spaceru po Poznaniu. Przywołało to we mnie dużo wspomnień“
  • „Cieszyłam się, że mogę to oglądać. To było bardzo przyjemne, odprężające“
  • „Czułam się odprężona, gdy spacerowałam brzegiem morza“
Możliwości VIRTUAL REALITY

Przeżycia VR pozwalają doświadczać pozytywne emocje w odległych miejscach świata, przywoływać wspomnienia poprzez możliwość zobaczenia znajomych miejsc, przeprowadzać treningi pamięci tak ważne dla osób w wieku senioralnym, wprowadzać aspekt arteterapii, treningi mindfulness czy zmniejszać poczucie osamotnienia poprzez możliwość uczestniczenia w grupowych doświadczeniach. Eksperci podkreślają także dużą wagę treningu VR w aspekcie zachowywania pamięci przedmiotów po doświadczeniu w wirtualnej rzeczywistości. Seniorzy będą mogli także uczestniczyć w treningu pamięci, który sprzyja kształtowaniu i podtrzymywaniu potencjału umysłowego, np. wykorzystania technik mnemotechnicznych, czy ćwiczeń pamięci wzrokowej w VR.

Ubrany elegancko senior wystawia przed siebie dłonie. Na twarzy ma założone okulary VR. W tle szafa i okno firanką.

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Profesjonalnie przygotowane scenariusze

Wspomniane wcześniej działania stworzą możliwość poprawy jakości życia seniorów - odbiorców placówek dedykowanych dla osób starszych, w tym domów pomocy społecznej. Osoby starsze często nie chcą zaakceptować nowej technologii, odrzucając ją z obawy, że nie będą w stanie jej samodzielnie użyć. Dzięki wartościowym scenariuszom przygotowanym przez specjalistów CREO chcemy pozytywnie utrwalić zajęcia z goglami VR w świadomości seniorów. Naszym celem jest przyciągnięcie ich uwagi, zainteresowania i zwiększenie gotowości na zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnej technologii w tej grupie wiekowej.

Scenariusze zajęć będzie można realizować zarówno w trakcie warsztatów indywidualnych, jak i zajęć grupowych, zależnie od preferencji i możliwości. Projekt zakładał integrację wewnątrz generacyjną wśród mieszkańców domu pomocy społecznej dzięki wspólnemu doświadczaniu nowych ekscytujących emocji podczas zajęć grupowych w wirtualnej rzeczywistości, np. wspólna podróż do Afryki śladami Aborygenów, czy zwiedzanie zabytków.

„Świat jest taki piękny - nie wiedziałam, ze istnieją takie miejsca na świecie” - Seniorka-Testerka innowacji

Do etapu testowania zostały zaproszone Seniorki zamieszkujące Dom Pomocy Społecznej imienia bł. Edmunda Bojanowskiego. Każda z nich wzięła udział zajęciach w wirtualnej rzeczywistości na bazie przygotowanych przez nas scenariuszy, aby poznać szerokie możliwości wykorzystania technologii jaką jest VR. Wspólnie lecieliśmy samolotem, spacerowaliśmy po plaży, odwiedzaliśmy znajome miejsca, a nawet wybraliśmy się na wycieczkę do Watykanu. 

Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom DPS przy ulicy Niedziałkowskiego w Poznaniu za życzliwość i otwartość na zajęcia w wirtualnej rzeczywistości, a Seniorkom-Testerkom za chęć udziału w testowaniu.

Seniorka w okularach VR skupiona śledzi wirtualną rzeczywistość.  Seniorka w okularach VR uśmiecha się.  Seniorka w okularach VR uśmiecha się śledząc wirtualna rzeczywistość.

Swoimi obserwacjami chętnie dzielili się również pracownicy DPS:
  • „Jestem pozytywnie zaskoczona otwartością naszych Seniorek na nowe technologie!“
  • „Nowe technologie są doskonałym rozwiązaniem do prowadzenia zajęć dla osób niesprawnych ruchowo i przewlekle leżących“
  • „Zajęcia charakteryzowały się dużą atrakcyjnością“ 
  • „Podobało się nam! To były świeże i oryginalne zajęcia“
  • „Zajęcia w tych goglach oddają 100% rzeczywistości czyniąc je bardzo atrakcyjne dla uczestnika“
Zajęcia z VR w Twoim Klubie Seniora, czy Domu Pomocy Społecznej? To możliwe!

Mnogość dostępnych na rynku aplikacji VR pozwala na profesjonalne przygotowanie zajęć i powielanie innowacji w wielu społecznościach, środowiskach, czy podmiotach. Naszym założeniem było wdrożenie projektu SENIOR W ŚWIECIE VR jako wstępu kolejnych tego typu inicjatyw zakładających wprowadzanie zajęć z wykorzystaniem gogli VR do DPS i tym samym umożliwienie udziału seniorów w zajęciach w wirtualnej rzeczywistości dostosowanych do ich możliwości fizycznych i umysłowych oraz zainteresowań. Zależało nam, żeby dzięki innowacji wypracować pewne standardy prowadzenia zajęć, a poprzez zebrane doświadczenia i obserwacje przyczyniać się do wprowadzania tego rozwiązania jako ciekawe i wartościowe dopełnienie oferty DPS.

Nasze spostrzeżenia zostały opublikowane w formie elektronicznej publikacji, w którym zawarte zostały rekomendacje przydatne do powielania tej innowacji w przyszłości oraz sprawdzone i przetestowane scenariusze zajęć.

Chciałbyś/chciałabyś zapoznać się publikacją? 

Zapraszamy do jej pobrania pod poniższym linkiem:

POBIERZ

 

W ramach projektu SENIOR W ŚWIECIE VR

#seniorVR #seniorwswiecieVR #creo

 

Zachęcamy do śledzenia naszych działań na social mediach CREO.

FB: https://www.facebook.com/centrumcreo

INSTA: https://www.instagram.com/stowarzyszenie.creo/

--

ologowania projektowe: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, DGA, Unia Europejska